top of page

Vi kommer inte kräva vaccinbevis på våra samlingar


I ju med de rådande restriktionerna behöver vi se över hur vi förhåller oss på våra gudstjänster.


Vi kommer inte kräva vaccinbevis på våra samlingar. Vi följer riktlinjerna som är nedskrivna här nedanför och släpper in max 50 deltagare, samt upprätthåller avstånd inomhus.

Här kommer riktlinjer för söndagar: 1. På våra samlingar kl. 14.00 kommer vi att dela upp oss redan i foajén. Arabisktalande går direkt upp till kyrksalen, barnen går direkt till källarvåningen och svenskspråkiga går direkt till cafévåningen. Att röra sig mellan våningarna i onödan är inte tillåtet. 2. Vi pausar fikat på alla gudstjänster och återtar det när restriktionerna släpper.


3. Vi fortsätter att erbjuda handsprit och vi möjliggör för våra besökare att hålla avstånd.

49 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Julen 2022

bottom of page